Nasza miejscowość

 

Krzeszów jest niewielką wsią słynną za sprawą pocysterskiego kompleksu klasztornego, który uchodzi za jeden z największych zabytków Sudetów i Śląska.
Krzeszów leży w Kotlinie Kamiennogórskiej u stóp Wzgórz Krzeszowskich, będących częścią Gór Kamiennych (8 km na południe od Kamiennej Góry).
 


Odrobina historii...

     W roku 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym, sprowadza do Krzeszowa  benedyktynów, a w 1292 wnuk Henryka, Bolko II, książę świdnicki, sprowadza cystersów z Henrykowa.

Powstałe opactwo objęło z czasem olbrzymi teren od Jeleniej Góry po Dzierżoniów.

Wewnątrz można podziwiać freski J.W. Neunhertza o tematyce biblijnej i związanej z historią cystersów.

Zabytki
     Dwa kościoły, mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich i część klasztorna stanowią najwybitniejszy zespół barokowy na Śląsku.
     Bazylika to jedna z najpiękniejszych w świecie świątyń późnobarokowych. Świątynia została zbudowana w latach 1728-35. Wielkie wrażenie robią rzeźby na jej fasadzie oraz wieże o wysokości 71 m z hełmami po 21 m wysokości.
     Z wieży północnej, z tarasu na wys. 40 m można obejrzeć piękną panoramę okolicy
       W drugiej świątyni św. Józefa, zbudowanej w latach 1690-96, można podziwiać piękny cykl fresków Michała Willmanna, najwybitniejszego śląskiego malarza epoki baroku, zwanego śląskim Rembrandtem, a przedstawiający sceny z życia Świętej Rodziny. To największe dzieło tego artysty.
W mauzoleum warto obejrzeć dwa piękne, gotyckie nagrobki Bolka I Świdnickiego i Bolka II świdnicko-jaworskiego, barokowe rzeźby ich żon, oraz freski J. W. Neunhertza.


KILKA ZDJĘĆ Z HISTORII NASZEJ SZKOŁY


Budowa szkołyTak wyglądały początki naszej szkoły.
Niestety nie wiemy z jakiego roku
pochodzi
to zdjęcie :(

 

    
Nasza szkoła w okresie przedwojennym (obecne gimnazjum).
 

Zdjęcia ze zbiorów Pana Ryszarda Hołuba.

Dziękujemy :)


W latach osiemdziesiątych wybudowano
drugi budynek, w którym obecnie
mieści się szkoła podstawowa.
W 2008 roku szkoła została odremontowana i obecnie wygląda tak:

Adres

ul. Betlejemska 1
58-405 Krzeszów

Telefon

75 610 61 63  -  podstawowa
75 610 61 64  -  gimnazjum
75 610 64 98  -  fax

Mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.